Akademia Dialogu Motywującego
to wspólna inicjatywa zgranego zespołu psychologów, którego jednym z głównych celów jest rozpowszechnianie wiedzy na temat Dialogu Motywującego.
Chętnie pracujemy zarówno z klientem indywidualnym (w obszarze terapii, life coachingu, superwizji) jak i z grupą (prowadząc szkolenia, warsztaty, superwizje dla specjalistów w zakresie DM).
Poznajmy się...
Olga(Ola) Mrozowska
Prywatnie i zawodowo jestem pasjonatką Dialogu Motywującego. Szczęściarą, która kocha, to co robi! Z przyjemnością i zamiłowaniem uczę i zarażam Dialogiem innych. To co szczególnie urzeka mnie w Dialogu Motywującym, to możliwość jego stosowania nie tylko w pracy z klientami ale i w życiu codziennym.
Nie patrzę na Dialog jedynie jako na metodę pracy, co osobiście uważam za znaczne ograniczenie jego potencjału. Dla mnie to sposób na budowanie dobrych relacji z innymi ludźmi oraz na inspirowanie ich w procesie życiowych zmian, niezależnie od tego czy są klientami w procesie terapii, czy też przyjaciółmi, rodziną lub znajomymi.
Stosując Dialog Motywujący, zarówno w gabinecie terapeutycznym jak i w życiu codziennym, wielokrotnie byłam świadkiem, jak potrafimy zmienić swoje życie w stosunkowo krótkim czasie... to właśnie te doświadczenia sprawiły, że Dialog stał się moją osobistą inspiracją i zawodową specjalizacją.
To dla mnie piękne spotkanie z drugim człowiekiem i niezwykła podróż, w trakcie której towarzyszę osobie w odkrywaniu siebie, ważnych wartości i pragnień oraz potencjału i siły niezbędnych do wprowadzenia w życie upragnionych zmian.
Od strony bardziej formalnej: jestem psycholożką, terapeutką i trenerką Dialogu Motywującego. W 2011r. ukończyłam specjalistyczne szkolenie dla trenerów Dialogu Motywującego TNT (Anglia, Sheffield, 2011) uzyskując członkostwo w międzynarodowym stowarzyszeniu trenerów Dialogu Motywującego - MINT (Motivational Interwieving Network of Trainers) (http://www.motivationalinterviewing.org/profile/olgamrozowska).
Dialogu Motywującego uczyłam się mi.in. od jego Twórców – Prof. W.R. Millera i Prof. S. Rollnicka i nadal systematycznie i chętnie szkolę się w tym zakresie, biorąc udział w warsztatach dla trenerów DM organizowanych przez MINT:
MINT Forum Sheffield (Anglia 2011), ICME International Conference on Motivational Interviewing Wenecja (Włochy 2012), MINT Forum Kraków (2013), ICME Amsterdam (Holandia 2014), MINT Forum Berlin (Niemcy 2015), MINT Forum Malahide (Irlandia 2017), MINT Forum Tallin (Estonia 2019), MINT Forum 2021 (online).
Szkoliłam i superwizowałam pierwszych w Polsce kandydatów do certyfikatu Terapeuty Motywującego.
W latach 2016 - 2018 byłam Przewodniczącą Zarządu Polskiego Towarzystwa Terapii Motywującej.
Od 2018r. do chwili obecnej jestem członkinią Rady Trenerów i Superwizorów Polskiego Towarzystwa Dialogu Motywującego.
Opublikowałam liczne artykuły nt. DM, przeprowadziłam badania nad efektywnością procesu uczenia się DM przez polskich specjalistów, opracowałam scenariusze filmów edukacyjnych ukazujących wykorzystanie DM w pracy terapeutycznej i interwencyjnej (na zlecenie PARPA).
Od ponad 11 lat prowadzę Akademię Dialogu Motywującego, w ramach której szkolę i superwizuję z zakresu DM przedstawicieli różnych grup zawodowych m.in. na zlecenie Ministerstwa Zdrowia; Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej; Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii; Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Uniwersytetu SWPS, licznych GKRPA, urzędów pracy, ośrodków pomocy społecznej, placówek edukacyjnych i oświatowych (szkolenia rad pedagogicznych szkół, poradni psych.-pedagog, MOS-ów, MOW-ów, zakładów poprawczych i świetlic środowiskowych), Ośrodka Rozwoju Edukacji ORE, Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno – Społecznych i Szkoleń, Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli MSCDN oraz innych placówek pomocowych.
Publikacje:
- "Zaangażowanie jest najważniejsze" - Dialog Motywujący oczami jego Twórców - wywiad ze Stephenem Rollnickiem Olga Mrozowska (TUiW, Nr 1,2/2014)
- "Dialog Motywujący to sposób, w jaki można prowadzić rozmowę o zmianie” - wywiad z Williamem R. Millerem - Olga Mrozowska (TUiW, Nr 1,2/2014)
- Mrozowska Olga, Dialog Motywujący jako sposób prowadzenia rozmowy o zmianie z klientem [w:] Nowe metody i techniki w poradnictwie zawodowym; Zeszyt Informacyjno – Metodyczny Doradcy Zawodowego Nr 59, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Departament Rynku Pracy, Warszawa, 2017, 59-89. http://eurodoradztwo.praca.gov.pl/publikacje/59.pdf
- "Dialog Motywujący w rozmowie z uczniem" - Olga Mrozowska (Meritum, Nr 2(37)/2015)
- Mrozowska Olga, Przenzak Anna, Rozmowa członków GKRPA z osobą pijącą problemowo [w:] Motywowanie do zmiany (filmy edukacyjne w oparciu o Dialog Motywujący z komentarzami), PARPA, Warszawa, 2015.
- Mrozowska Olga, Praca nad ustalaniem celów i planu zmiany [w:] Motywowanie do zmiany (filmy edukacyjne w oparciu o Dialog Motywujący z komentarzami), PARPA, Warszawa, 2015.
- „Dialog Motywujący – Budowanie mostu do zmiany” - Olga Mrozowska, Anna Przenzak (TUiW, Nr 2/2013)
- „Dialog Motywujący – Budowanie mostu do zmiany cz. II” – Olga Mrozowska, Anna Przenzak (TUiW, Nr 3/2013)
- "Dialog Motywujący - Budowanie mostu do zmiany cz. IV. Język Zmiany" - Olga Mrozowska, Anna Przenzak (TUiW, Nr 4/2014)
Badania:
- Mrozowska Olga – „Co zyskują specjaliści w efekcie nauki i stosowania dialogu motywującego?” [w:] Serwis Informacyjny Uzależnienia Nr 2/2018 (82) https://www.siu.praesterno.pl/artykul/602
- Scenariusze filmów edukacyjnych dla Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wydanych na DVD pt: "Motywowanie do zmiany":
- "Rozmowa członków GKRPA z osobą pijącą problemowo" - Olga Mrozowska, Anna Przenzak
- "Praca nad ustalaniem celów i planu zmiany" - Olga Mrozowska
Marta Lizis-Młodożeniec
Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, psycholog, certyfikowana terapeutka motywująca (PTTM) i psychoterapeutka poznawczo-behawioralna (PTTPB).
Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć dydaktycznych z zakresu:
- diagnozy klinicznej (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej)
- psychoterapii (ośrodek INTRA)
- stosowania Dialogu Motywującego w pracy terapeuty uzależnień (m.in. program FReD, KBPN), pracownika Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pedagoga, kuratora i pracownika socjalnego.
Autorka rozdziału do książki "Dialog Motywujący w teorii i praktyce. Motywowanie do zmiany w pracy socjalnej i terapii".
Prowadzi terapię szkoleniową dla przyszłych psychoterapeutów w Akademickim Centrum Psychoterapii i Rozwoju Osobistego SWPS.
- Lizis-Młodożeniec M. (2013). Dialog Motywujący w pracy GKRPA. Świat Problemów, Fundacja ETOH, W-wa, Nr 9(248).
- Lizis-Młodożeniec M., (2014). Co to jest pracoholizm? Świat Problemów, Fundacja ETOH, W-wa, Nr 2.
- Lizis-Młodożeniec M. (2014). Konsekwencje pracoholizmu z perspektywy modelu poznawczo-behawioralnego. Świat Problemów, Fundacja ETOH, W-wa, Nr 3.
- Lizis-Młodożeniec M. (2014). Terapia poznawczo-behawioralna pracoholizmu. Świat Problemów, Fundacja ETOH, W-wa, Nr 5.
Prywatnie
Wielbicielka psów. Czyta wszystkie lektury, które pomagają zrozumieć ich zwyczaje i psi język. Urlopy spędza „w drodze”. Zawsze wsiada w samochód i jedzie przed siebie, odwiedzając codziennie inne miejsca, najchętniej we Włoszech. Lubi gotować i chodzić na spacery po lesie. Podobno świetnie śpiewa.