Motivational Interviewing Network of Trainers (MINT) to międzynarodowa organizacja non profit zrzeszająca trenerów, którzy stosują Dialog Motywujący i szkolą z tego zakresu na całym świecie. Członkostwo w MINT umożliwia dostęp do ogromnej bazy literatury i przeglądu badań z całego świata oraz najbardziej aktualnej wiedzy nt. rozwoju Dialogu Motywującego. Aby stać się członkiem MINT trzeba przejść proces rekrutacji oraz specjalistyczny trening. Zapoczątkowana w 1997r. jako mała grupka trenerów przeszkolonych przez Williama R. Millera i Stephena Rollnicka (twórców DM), obecnie MINT zrzesza ponad 1000 trenerów DM w 35 krajach, którzy szkolą w 20 językach. Trenerzy pochodzą z rożnych kultur, środowisk i reprezentują różne grupy zawodowe, dzięki czemu wdrażają Dialog Motywujący w wielu różnorodnych obszarach pracy z drugim człowiekiem i umożliwiają dalszy rozwój tego podejścia na wszystkich kontynentach.
to sposób kontaktu z drugim człowiekiem, który
sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest motywowanie do zmiany.
Twórcami Dialogu Motywującego (Motivational Interviewing) są profesorowie psychiatrii i psychologii W. R. Miller (USA) i S. Rollnick (Wlk. Bryt.).
Dialog Motywujący (DM) to oparty na współpracy styl komunikowania się z klientem, zorientowany na zwiększenie jego wewnętrznej motywacji do wprowadzenia pożądanej przez klienta zmiany i osiągnięcie zamierzonego celu.
Specjalista stosujący DM w swojej pracy pomaga osobie z problemem osiągnąć swój cel poprzez wydobywanie i odkrywanie jej własnych możliwości i argumentów przemawiających za zmianą, w atmosferze szacunku, akceptacji i zrozumienia.
Dialog Motywujący
to podejście ugruntowane teoretycznie.
Dzięki skuteczności potwierdzonej licznymi badaniami (ponad 400 opublikowanych badań naukowych w ciągu 30 lat), podejście motywujące do pracy z klientem rozwija się dynamicznie w wielu obszarach pomocy, gdzie powszechnym zjawiskiem jest trudność klienta w dostrzeżeniu problematycznego zachowania i ambiwalencja wobec wprowadzenia zmiany:
Obszary zastosowania DM:
Wykorzystywany w opiece zdrowotnej, pomocy społecznej, pomocy psychologiczno-pedagogicznej, edukacji, resocjalizacji i służbie penitencjarnej, w obszarze różnego rodzaju uzależnień, i inn.
Dialog Motywujący
jest rozpowszechniony na całym świecie – najbardziej w Stanach Zjednoczonych oraz Europie Zachodniej.
Z powodzeniem wykorzystywany w pracy przez psychologów, pedagogów, lekarzy, terapeutów, kuratorów i pracowników socjalnych, resocjalizatorów, dietetyków, rehabilitantów, i inn.
W USA -na badania i programy dotyczące DM przeznaczane są rządowe środki finansowe z różnych resortów państwowych.
W Wielkiej Brytanii oraz Szwecji pracownicy państwowych organizacji przechodzą treningi z zakresu Dialogu Motywującego (systemowe programy rządowe obejmują tu służbę penitencjarną, opiekę zdrowotną, pomoc społeczną i inne).
Trenerzy DM z krajów rozwiniętych realizują różnorodne programy profilaktyczne oparte o DM w krajach Trzeciego Świata
W Polsce
rokrocznie rośnie liczba osób i instytucji zainteresowanych stosowaniem Dialogu Motywującego w szeroko rozumianym sektorze pomocy.
Rozwój i uznanie DM w Polsce obrazują przedsięwzięcia ośrodków akademickich, naukowych oraz organizacji i instytucji zajmujących się problematyką społeczną:
w 2010r. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wraz z Krajowym Biurem do spraw Przeciwdziałania Narkomanii zorganizowała konferencję „Wywiad motywujący w terapii uzależnień”,
w 2010r. Instytut Psychiatrii i Neurologii razem z Polskim Towarzystwem Terapii Motywującej (PTTM) zorganizował międzynarodową konferencję: „Terapia Motywująca w Uzależnieniach”,
w 2011r. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego wraz z PTTM zorganizował międzynarodową konferencję dotyczącą podejścia motywującego „System pomocy dziecku i rodzinie w trudnej sytuacji życiowej”,
Krajowe Biuro do spraw Przeciwdziałania Narkomanii bierze udział w międzynarodowym projekcie (2007-2010) „FreD goes net”programie profilaktyki, opartym o metodę krótkiej interwencji profilaktycznej i skierowanym do młodych osób używających narkotyków. Osoby zakwalifikowane do programu biorą udział w zajęciach grupowych prowadzonych metodą DM” .
w 2012 r. KBPN kontynuuje szkolenia kadry, która ma stosować w swojej pracy DM, ponieważ ewaluacja projektu pokazała skuteczność programu „FreD goes net”.
W 2011 i 2012 r. ośrodki polityki społecznej oraz poszczególne urzędy wojewódzkie i Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych decydują się na przeprowadzenie szkoleń z zakresu Dialogu Motywującego dla pracowników poszczególnych sektorów.
W 2012r. PTTM wraz z Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Warszawie zorganizowało konferencję: „Dialog Motywujący jako nowatorska metoda motywowania do zmiany w pracy socjalnej”,
Tematem DM zainteresowane są również instytucje i wydawnictwa naukowe publikujące literaturę światową w tym zakresie (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydawnictwo Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, Wydawnictwo PARPA).
W 2012 r. zostaje wydana książka polskich autorów nt. Dialogu Motywującego - „Dialog Motywujący w praktyce”